Přinášíme rozhovor s hlavním trenérem staršího dorostu sezóny 2016/ 2017, s panem Jiřím Sýkorou.

Pod Vaším vedením se staršímu dorostu podařil historický postup do extraligy. O postupu měl rozhodnout poslední zápas sezóny s Opavou. Kdy jste začal věřit, že by se to mohlo podařit?

Fotogalerie: Starší dorost vybojoval Extraligu! 2.4.2017 #2

Abych byl upřímný, tak opravdu věřit jsem začal, až tři minuty před koncem utkání za stavu 5:1. Věřil jsem klukům, že už to nepustí.

Kádr před sezonou jste skládali dle možností nebo jste si už vybírali hráče s cílem postoupit?
Já bych dokonce řekl podle hodně omezených možností . Ten výběr je rok od roku těžší a těžší. Většina hráčů, kteří přecházejí z extraligového mladšího dorostu do dorostu staršího má ambice hrát extraligu, a tu my neměli. Ještě jsme byli navíc v situaci, že průměrné týmy extraligy berou dnes už opravdu každého a o to víc jsem si cenil, že kromě tří hráčů se nakonec rozhodli všichni zůstat.

Jak těžké pro vás bylo udržet hráče, aby neodešli za lepší soutěží?
Těžké to bylo z těch důvodů, co už jsem říkal v předchozí odpovědi. Ale bylo by asi zajímavé, zeptat se samotných hráčů, proč se nakonec rozhodli zůstat.

Poslední zápas základní části jste hráli v Jablonci a museli jste vyhrát. Jak těžký to byl zápas?
Těžký byl, to rozhodně. Hlavně psychicky, ale byl těžký pro oba týmy stejně, protože i Jablonec hrál o všechno. Paradoxní je, že po rozlosování soutěže jsme seděli s kolegou Hájkem v trenérské kabině a já mu říkal, hlavně ať nerozhoduje poslední zápas v Jablonci . Upřímně, měl jsem z toho docela strach, protože loňskou sezónu jsme tam hráli dva zápasy v nadstavbě a oba prohráli. Přece jenom je to kus cesty a po pěti hodinách v autobuse není jednoduché na střídačce stát, natož být na ledě a hrát. I proto jsme odjeli do Jablonce už o den dřív a ukázalo se, že to bylo dobré rozhodnutí. My v tom zápase nebyli lepší, ale poprvé jsme ukázali obrovskou sílu, kterou ten kolektiv měl.

Fotogalerie: Starší dorost vybojoval Extraligu! 2.4.2017 #8

Jak velký byl rozdíl v úrovní zápasů v základní a v nadstavbové části?
Největší rozdíl byl mezi kvalitou prvních dvou a třetí části. Nám, podle mého, herně vyšla nejlépe ta druhá. I tam jsme sice měli pár výpadků, ale to potká každý tým během sezóny. V kvalifikaci pak bylo cítit, že kluci hodně chtějí a byli hodně svázaní.

Jak hodnotíte úroveň samotného finále se Žďárem a s Opavou? Daly by se tyto zápasy přirovnat k extraligové kvalitě?
Tvrdím, že Žďár, Warrior, Opava, ale i další týmy, by mohly extraligu v pohodě hrát. Ta kvalita je díky nesmyslně široké soutěži rozmělněná tak, že hráčům zápasy v základní části moc nedávají. Vždyť v každém kole byly dvouciferné výsledky, což není asi normální. V Praze určitě vědí nejlépe, co dělají..

Jak probíhaly poslední dny a tréninky před posledním zápasem doma s Opavou?
Všechny tréninky v kvalifikaci už byly spíš o udržení psychické pohody. Hodně jsme se zaměřili na přesilovky. Já myslím, že odhodlání bylo obrovské a z toho trošku pramenila ta nervozita. Nejlepší utkání jsme odehráli ve Žďáře v zápase, ve kterém jsme neměli absolutně co ztratit. To byl fantastický zážitek i pro mě. To utkání mělo rozhodně extraligové parametry. Soupeř už měl postup jistý a měl nachystané oslavy. Nastoupil v plné sestavě a my přesto dokázali sahat po postupu už tam. A byť to nakonec ještě ve Žďáře nevyšlo, tak jsem byl na kluky hrozně pyšnej.

Jak fungovala spolupráce s mladším dorostem, popřípadě s juniory? Využívali jste hráče i z těchto kategorií?
No, vzhledem k tomu, že MD bojoval dlouho o záchranu, tak ta spolupráce byla složitá.Pokud měli zápasovou pauzu, tak nám hráči z MD pomáhali. Po definitivní záchraně jsme už pak měli kluky k dispozici trvale, za což určitě patří dík trenérům Balabánovi, Apostolidisovi a Holému.

Fotogalerie: Starší dorost vybojoval Extraligu! 2.4.2017 #7

Co považujete za rozhodující faktor, že jste postoupili do extraligy?
Rozhodující faktor byl ten, že se podařil sestavit tým z úžasných kluků a také, že rodiče byli super. Za dva roky jsem řešil jen minimum problémů s rodiči, což nebývá v posledních letech úplná samozřejmost. Jádro týmu byli kluci, kteří vyrostli na Úvoze a měli prostě ke klubu vztah. Já byl třeba na vyšetření na kardiologii a doktor mi říká: „Pane Sýkora, vy máte srdce ve tvaru W!“ Odpověděl jsem mu, že my ve starším dorostu ho máme všichni . Byl jsem opravdu hrozně hrdý, jak tím postupem začíná žít spousta lidí na Úvoze. Od vrátného, přes rolbaře až po uklízečku. To, co je vidět normálně na jiných stadionech, tak jsem zažil i na Úvoze. To byl opravdu super pocit.

Byl nějaký hráč, na kterém to celé stálo a bez kterého byste třeba nepostoupili? Někdo, kdo celý tým táhl?
Myslím, že nakonec opravdu rozhodla síla kolektivu. My jsme neměli nejhokejovější tým. Myslím dokonce, že bylo hodně silnějších týmů, ale my byli opravdová rodina. Dokázali jsme si navzájem pomáhat, protože spousta z nás musela řešit i mimohokejové problémy. Díky super partě jsme na to dokázali nemyslet a tu sezónu jsme si opravdu užili až do konce. Ale k Vaší otázce. Měli jsme několik skvělých individualit. V základní části hrál výborně Ondra Kunst, který měl neskutečnou formu. Pak ho bohužel přibrzdilo zranění a nemoc. Upřímně ale říkám, že bez něho bychom nepřešli ani do druhé části soutěže. V kvalifikaci pak zamčel bránu Honza Borský. V říjnu jsem řešil, jestli ho stáhnout z Kolína kam před sezónou odešel. Šel jsem do obrovského rizika, protože nám do té doby slušně chytali zbylí dva brankáři. Jsem rád, že se to nakonec vyplatilo. :-)  Ale úžasní byli všichni kluci a já jsem rád, že jsem s nimi mohl pracovat. Povedl se nám obrovský úspěch, který podle mě opravdu docení až čas.

Děkujeme za rozhovor.

« zpět na seznam rozhovorů

Tento příspěvek byl publikován dne 8. 6. 2017.

24.9.2017  |  10:45  |  5. třída (2007)
HCM Warrior Brno - HK Kroměříž
24.9.2017  |  12:45  |  7. třída (2005)
HCM Warrior Brno - HK Kroměříž